Meditacija (iz latinske besede meditatio, ki je izpeljana iz glagola meditari, kar pomeni “premišljevati, oblikovati”) je vsakršna dejavnost, pri kateri posameznik načrtno spreminja stanje zavesti z namenom, da bi dosegel kakšen specifično zastavljen cilj ali da bi se preprosto umiril.
Izraz ‘meditacija’ zajema širok in izjemno raznolik spekter vadb in praks – podobno kot izraz ‘šport’. Pri nekaterih vrstah meditacije se posameznik (meditant, meditator) močno koncentrira na določeno besedo, zvok (mantra), na plamen svetlobe, na točko v daljavi ipd.
Pri drugih vrstah se posameznik prepusti toku misli, kar imenujemo tudi kontemplacija.
Nekatere vrste meditacije (npr. transcendentalna meditacija) ne vključujejo nobene koncentracije niti nobenega razmišljanja, temveč temeljijo na prostem, naravnem umirjanju brez posebnega truda s strani tistega, ki meditira.
Meditacijo si ljudje največkrat predstavljajo kot dejavnost, ki se počne v posebnem položaju (sedenje v lotosovem položaju) in po posebnih predpisih, vendar je glede na namen meditacija že to, ko nekdo udobno sedi v naslanjaču in posluša sproščujočo glasbo ali pomiva posodo.
Izraz ‘meditacija’ se poleg tega uporablja tako za stanje samo, kot za tehnike doseganja in kultiviranja tega stanja.
Meditacija se lahko uporablja v klinični praksi pri zdravljenju motenj, povezanih s stresom ali pa v smislu odpravljanja škodljivih učinkov normalnega, vsakodnevnega stresa. Učinek meditacije pri slednjem se pokaže predvsem, kadar se dnevni, kratkotrajni učinki meditacije razširijo čez daljše obdobje in transformirajo v poteze. Pokazalo se je, da so tisti ljudje, ki meditirajo, na splošno manj tesnobni, hkrati pa bolj težijo k samoaktualizaciji.
Meditacije v sklopu Lotos Divine potekajo v skupini do največ 3 osebe, individualno ali v paru.
Informacije o dogodkih, novostih in tematskih meditacijah so objavljene na FB strani Lotos Divine.